Bebekle Uçak Yolculuğu

İnci ile ilk uçak yolculuğumuz 11. ayında Yunanistan’ın Girit Adası’naydı. Aktarmalı bir uçuştu ve havada ortalama 2,5-3 saat toplamda ise 6-7 saat sürmüştü. İlk yolculuğumuz olacağı için giderken biraz gergindim açıkçası.

 

Bebeklerin doğumundan itibaren (doktor kontrolünde) ortalama bir ay sonra uçmalarında hiçbir sakınca görülmemiştir. Hatta ben Atina’dan İstanbul’a dönerken uçakta resmen yenidoğan bir bebek gördüm. Uzmanlara göre bebeklerin uçak yolculuğu yapmalarında hiç bir sakınca olmasa da yolculuk öncesi özellikle yurt dışı uçuşu olacaksa doktor kontrolünden geçmekte fayda var diye düşünüyorum.

 

Biz ilk yolculuğumuzu korkularımın aksine çok kolay geçirdik. Uçuş saatimiz İnci’nin öğlen uyuma saatine denk geliyordu ve kısa bir uçuştu. Kalkış esnasında emzirdiğimde uyudu ve inmeye yakın bir sürede uyandı. Diğer yolculuklarda ilk sefere göre daha rahattım ama bu kez daha az uyuduğu için sürekli oyalamak, hikaye anlatmak ve oyun oynatmakla geçti:)

    Uçağa Hazırlık

*Çocuğunuzun/bebeğinizin yaşına göre çantasına en sevdiği oyuncak, kitap ya da eşyasını mutlaka koyun.

*Bebek bezi, ıslak mendil, yedek giysiler günlük hayatta olduğu gibi uçakta da lazım olabilir.

*Uçağın içi tahmininizden soğuk olma ihtimaline karşı mevsim ne olursa olsun yanınıza battaniye ve kalın bir iki parça yedek giysi alabilirsiniz.

*Yemekten en çok keyif aldığı yiyecek/yiyecekler (galeta,meyve püresi,muz gibi her şey olabilir).

*Biberon,su, kullanıyorsanız emzik, kullanıyorsanız formül mama.

*Burun tıkanmalarına karşı burun spreyi ya da kremi.

*Yolculuk öncesi ateş düşürücü aldıysanız uzun bir yolculuk esnasında el çantasında bulundurmanızda yarar var.

 

 Hava alanında

*Bebeğinizi uçağınızı bekleme esnasında kucağınızda gezdirirseniz ya da yürümesine izin verirseniz  uçuş sırasında oturma süresini kısaltacağı için uçakta daha az sıkılmasını sağlayacaktır.

*Özellikle uzun bir yolculuk olacaksa hava alanında beğendiği yeni bir oyuncağı satın alıp uçakta verebilirsiniz,  oyalanma süresi daha uzun olacağından avantaj sağlamış olursunuz.

*Bebek arabanızı ister bagaj teslim sırasında verin, isterseniz de uçağa biniş esnasında(ben her zaman uçağa binene kadar arabamızın yanımızda olmasını tercih ediyorum).

 

   Uçakta 

*Özellikle İniş esnasında daha fazla olan ve kalkışlarda da oluşan basıncın bebeğinizin/çocuğunuzun kulağında ağrıya sebep olmaması için emzirmeyi ve biberonla su/mama vermeyi ihmal etmeyin. Böylece östaki borusu açılmış ve orta kulak basıncı dengelenmiş olacaktır.

*En sevdiği oyuncağı ya da kitabı en çok sıkıldığı zamana saklayıp hemen vermeyin:)

*Yolculuk esnasında bebeğiniz her şeye rağmen sıkılırsa birlikte koridorda biraz dolaşabilirsiniz.

Tüm Yolculuklarınızın Güzel Geçmesi Dileğiyle 🙂

 

SAMSUNG CAMERA PICTURES

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir