İnci İle Prag Tatilimiz

Çekirdek aile olarak çıktığımız ilk yurt dışı seyahati olma özelliğine sahip Prag tatili:) Bana sorarsanız gayet de güzel geçirdik. Bebekle yurt dışı seyahatinin tüm detaylarını sadece o konu ile ilgili bir başlık altında toplayacağımı da şimdiden bildirmek isterim.

Prag Çek Cumhuriyeti’nin hem başkenti, hem de en büyük şehri. Orta Avrupa’yı bütünüyle gezmedim ama o bölgenin en güzel şehri olduğu da söyleniyor. Mimarisinden dolayı “Masal Şehir”,”Altın Şehir” gibi görüntüsüne yakışır lakaplarla da anılıyor.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

 

Biz tatilimizi Eylül ayının son haftasına planlamıştık ve hava ortalama 20 derecelerde gösteriyordu. İnci’nin  son dakika hastalanmasıyla tatilimizi Ekim’in ilk haftasına aldık. Hava ortalama 8-10 derecelerde seyrediyordu ama geceleri 2 dereceye kadar düşüyordu. Biz de zaten geceleri hem yorgunluktan hem de İnci ile soğukta gezmemek için 9-9 buçuk civarlarında odaya dönüyorduk.

 

SAMSUNG CAMERA PICTURES

 

Prag ara sokakları dahil olmak üzere özenle inşa edilmiş ve süslü bir şehir. Aynı zamanda da yeşili bol ve havası tertemiz.

Şehre ilk vardığımız gün hava yağışlıydı. İnci’ye astronot montunu giydirdiğimiz gibi kısa bir keşfe çıktık. En çok merak ettiğimiz ve şehrin en ünlü yerleri olan Karl Köprüsü ve Eski Şehir Meydanından geçtik. Eski şehir denilen kısım büyük çoğunluğu araç trafiğine kapalı birçok mağaza, restaurant ve hediyelik dükkanlar bulunduran Prag’ın merkez kısmı.

Birçok yerde bu “trdelnik” ya da “trdlo” da denilen hamurişi tatlıdan yapılıyor ve içine dondurma, çikolata ya da krema gibi farklı seçenekler konularak servis ediliyor, biz de denedik ve bayılmasak da beğendik:) 

 

img_4764

 

Ertesi gün de hava yağışlı gösterdiği için biraz moralimiz bozulduysa da sabah uyandığımızda güneşi görünce çok mutlu olduk:)

SAMSUNG CAMERA PICTURES

İnci atları o kadar çok seviyor ki (bu galiba biraz benim yüzümden oldu:)) Eski şehir meydanında atları görünce çok heyacanlanıp yerde gördüğü kuşlara bile “at,at,at” demeye başladı:))

 

 

SAMSUNG CAMERA PICTURES

 

Prag genel olarak düz bir şehir olduğu için ve Avrupa standartlarına uygun düzenlemeler yapmış olduğu için şehir genel hatlarıyla engelli arabalarına ve bebek arabalarına uygun yollar sunuyor. Biz metro/tramvay hiç kullanmadık, sanırım bazı metro girişlerinde yürüyen merdiven yokmuş ama halk bebek arabalılara ve engellilere çok yardım ediyormuş.Bebek arabasıyla gidecekseniz bilmenizde yarar var:) Bu fotoğrafta arkamda görünen bina ise Prag’daki ünlü yapılardan biri olan “dans eden ev”. 

 

Bir de özellikle bebek ya da çocukla gidenler için şehirde İngiltere’nin ünlü oyuncak markası olan Hamleys mağazası bulunuyor. İçi eğlence merkezinden farksız, kesinlikle uğramanızı tavsiye ederim, biz bile çıkmak istemedik o kadar beğendik:)

 

 

SAMSUNG CAMERA PICTURES

 

Gelelim bebekle konaklama ve beslenme kısmına;

Biz Prag’da Mala Strana bölgesinde apartta kaldık. Bence ek gıdaya geçmiş ve yeni yeni yürümeye başlayan ya da özellikle emekleme döneminde olan bebeklerle tatilde otelden çok daha rahat.Otelde yerler kirli olacağından dilediğince emeklemesi rahatsız edici ve bol mikroplu olabilir:)

 

Ben yola çıkacağımız sabah İnci’nin bir gece önceden yapmış olduğum yemeğini minik kavanozlar içinde yanıma aldım. Yemeği ısı değişimine uğrayıp bozulmasın diye ısıyı muhafaza eden bir çantaya koydum ve bu şekilde yanıma aldım. Daireye vardığımızda dolaba koydum ve her gün yanıma kaynar su da alarak minik kavanozda onun yemeğini taşıdım. Dışarda restaurantlarda onun yiyebileceği şeyler de vardır mutlaka ama ben vakit kaybı olmaması için ve alerjik bir tepkime ile karşılaşmamak için yanıma almayı tercih ettim. Akşamları da muhallebisini yanımda götürdüğüm minik kabımda pişirdim ve dairede bulunan mama sandalyesinde yedirdim ya da yanıma alıp akşam yemeği esnasında yedirdim. Meyve olarak da püre vermeyi tercih ettim, tüm marketlerde bizde olduğu gibi bebek reyonunda bulabiliyorsunuz.

Prag ile ilgili son notlarımı da ekleyip yazıma son veriyorum, sorularınız olursa instagram üzerinden ya da yazımın altında sorabilirsiniz:)

Prag’da görülecek yerler ; Karl Köprüsü, Prag Kalesi, Astronomik Saat, Eski Şehir Meydanı, Belediye Sarayı.

Prag’dan alınacak hediyelik ve hatıralıklar ; Matruşka, kukla, ahşap oyuncaklar (İnci’ye aldık hepsinden kendimize bişey almadık:))

Para birimi Çek Kronu olduğundan her dövizcide bulunmuyor ve havaalanında da pahalıya satılıyor, bu yüzden gitmeden önce paranızı çevirmenizde yarar var.

İşte bizim tatilimiz de bu şekilde geldi ve geçti…

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Uykudan yeni uyanmış İnci mama yemeye hazırlanırken:)

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir