Kemik Suyu Hazırlama ve Dondurma

Son yıllarda yapılan birçok araştırma gösteriyor ki kemik suyu hem yetişkinlere hem de bebeklere yadsınamaz faydalar sunuyor.

*Mesela son olarak okuduğum Harvard Üniveristesi’nde yapılan bir araştırmada kemik suyunun birçok rahatsızlığın gerilemesinde faydalı olduğu ortaya çıkmış. Yani bağışıklık sistemini güçlü bir şekilde destekliyor.

*İçinde barındırdığı jelatin ve protein sayesinde kas ve kemik sisteminin kuvvetlenmesinde de rol oynuyor. Bu sebeptendir de vücudunda kırık kemiği olan ya da eklemlerinde sıvı azalması yaşayan yetişkinlere de kemik suyu içmeleri önerilir.

*Bir de özellikle bayanları ilgilendiren bir faydasını daha okumuştum bu da içerdiği kolajen maddesi sayesinde cilt gençliğini korumada da etkili olmasını sağlıyor olması. 

 

Hollywood’un güzel yıldızı Salma Hayek de genç kalmak için kemik suyu tükettiğini söyledi ve tarifini verdi;

“Bir miktar inek/dana kemiğini uzun süre kaynatıp içine bir çorba kaşığı elma sirkesi ekleyin.Bu şekilde günde bir fincan tüketin.”

Gelelim kemik suyu yapımı ve stoklanması kısmına;

Ben kemik suyu hazırlayacağım zaman kasaptan içinde ilik olan büyük kemiklerden istiyorum, her kasapta olmasa da çoğunda bulunuyor. Büyük kemiklerimi düdüklü tencerede içine bütün soğan, sarımsak ve ince2-3 dilim limon koyarak ortalama 1-1 buçuk saat kaynatıyorum. Sonrasında mutlaka süzüyorum. İçinden ilikleri çıkmışsa süzgeçte ezip poşetleme esnasında onları da katıyorum.

Ben kemik sularını poşetlerken buz torbası kullanıyorum. Koroplast markasının buz torbasını birçok markatte bulabilirsiniz.

img_5064

Kemik sularının poşetlenmiş hali bu şekilde oluyor.

Kemik sularınızı kepçe ile bu poşetlere aktarmak zor olursa sivri uçlu bir sürahiye doldurup oradan da aktarabilirsiniz. Kemik suyu tam olarak etin kendisinin yerini tutmaz ama bebeklerin sebze çorbalarında pilav-makarna gibi suya ihtiyaç duyduğunuz her yemekte kullanabilirsiniz. Kıymalı yemek ya da çorbalar yapacağınız zaman pişirme esnasında içine katabilirsiniz.

 

Üzerinde et olan kemikleri de haşlayıp ince ince ayırarak sebze çorbalarına katabilirsiniz.

 

 

 

Umarım size ve bebeklerinize faydası bol olur, Sevgiler.. 🙂

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir