Oto Koltuğu Seçimi

Herkese Merhaba,

İnci doğduğundan itibaren tercih ettiğimiz oto koltuğu markalarından ve tercih sebeplerinizden bahsetmek istiyorum. Biz bebek arabası olarak Orbit Baby kullandığımız için arabamızla birlikte izofixli anakucağı parçasını da satın almıştık ve diğer oto koltuğu/ana kucağı parçalarına göre biraz daha büyük olduğu için 8-9 ay kadar o parçayı kullandık. Ortalama 7. aydan itibaren bebek arabasında o parçayı kullanmayı bıraktık ve sadece arabada bir süre daha kullanmaya devam ettik. Her yöne dönebiliyor olması ve geniş olması İnci’nin içinde bunalmadan seyahat etmesini sağladı.

İnci büyüyüp de uzun süre kullanacağımız oto koltuğunu seçme vakti geldiğinde en önemli kıstas “güvenlik” olmalı diye düşünüp İnci’den önce tabii ki hiç bilmediğim bu sektördeki markaları araştırmaya başladım. Piyasada bulunan oto koltukları Avrupa Standartlarına uygun şekilde üretiliyor ve güvenlik açısından belli özellikleri taşıması zorunlu kılınıyor. Bu kurallar dışında bir de her yıl Almanya’da uygulanan ADAC güvenlik testleri var. Bu testten maalesef tüm oto koltukları geçemiyor. Ben de bu güvenlik testlerinden haberdar olduktan sonra testi geçen markalar üzerinde araştırma yapmaya başladım. Biz bakarken bu testi geçen markalar BESAFE, BRİTAKS RÖMER ve CYBEX’ti.

ADAC 2016 oto koltuğu güvenlik testi sonuçları için;  https://www.adac.de/infotestrat/tests/kindersicherung/kindersitz-test/  linkini ziyaret edebilir ve almayı düşündüğünüz markalar arasında kıyaslama yapabilirsiniz.

 

 

img_1842222

 

Güvenlik konusunu araştırıp diğer markaları eledikten sonra bu üç marka arasından BESAFE izi comfort isofix oto koltuğunu tercih ettik.  Bir süre bebek mağazalarına gittiğimizde İnci’yi bu marka oto koltuklarına oturtup tepkilerine bakıyorduk:) Genelde de aynı tepkiyi veriyordu. Bizim BESAFE’i  tercih etmemizinen önemli sebebi BESAFE oto koltuğunun diğerlerine göre biraz daha yüksek olması ve bebeklerin yolculuk esnasında dışarıyı rahatlıkla izleyebiliyor olmasıydı. Malum bebekler yolculuk sırasında ne kadar az sıkılırsa biz annelerin işi o kadar kolay oluyor:) Biz memnuniyetle kullanıyoruz ve herkese de tavsiye ederiz.

besafe-bej

 

Oto Koltuğu Seçimi” üzerine 6 yorum

  1. İnci Hanım, verdiğiniz bilgiler için kendi adıma çok teşekkür ederim. Sayenizde biz de güvenlikle ilgili dikkat etmemiz gerekenleri öğrenmiş olduk. Bundan sonra ki yazınızı bebek arabası konusunda yazabilir misiniz artı eksi yönleri nelerdir vs. Şimdiden teşekkürler

    1. Merhaba Betül Hanım,
      Bebek arabamızla ilgili yazımı da en kısa zamanda yazacağım, Sevgiler:)

  2. Oto koltuğu araştırıp e Bebek’e bakmaya gittiğim de bu koltuğun yani besafe nin adac testine girmediğini kendi uyguladıkları testlere soktuklarını söyledi satış görevlisi.recaro marka koltuğun üzerine yoğunlaştım formülasyon 1 e ve araba markalarının bir çoğuna koltuk ürettiklerini yazıyor kendi sitelerinde.be adac testine girdiğini girebildiği için Amerika’da da sarışına izin verildiğini söylediler.kafam bir hayli karıştı şu an

    1. Merhaba Sedef Hanım, yazımda verdiğim linkte BESAFE oto koltuğunun ADAC güvenlik testi sonuçlarına ulaşabilirsiniz.Sevgiler.

  3. Merhabalr bizde arastirma icindeyiz. Tercihimiz besafe olacak gibi yalniz isofix li olup olmamasi konusunda kararsiziz. Sizinde görüşünüzü tecrubenizi almak isterim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir