Tuvalet Eğitimi Sürecimiz

Eveet tüm anneler hazır mı🙈 Sonunda tuvalet eğitimi yazısına başlıyorum, umarım faydası olur😊

Öncelikle şunu söylemek istiyorum bu bir “eğitim süreci”, etrafınızda 2 günde halledenleri, 3 günde bitirenleri duyacaksınızdır ama bu sizin çocuğunuzda aynı olmayabilir. Bu çocuğun yetersizliğini ya da zekasını da göstermez. Hepimiz çok farklı karakterlere sahibiz ve çocuklarımız da öyle. Kendimiz ile ilgili bir değişiklik yapmak ve uzun süredir benimsediğimiz bir alışkanlığı farkındalıkla birlikte değiştirmeye çalıştığımızda emin olun çoğumuz bir süre emek veriyoruz 🙂 Bunları neden yazıyorum çünkü bu süreç biraz uzadığında biz anneler bazen kendimizi ve durumu fazlasıyla sorgulamaya başlıyoruz. Ben bu konuda bir uzman olmasam da gözlemlediğim kadarıyla eğer çocuğunuz kendini güzelce ifade edebiliyorsa, desteksiz merdiven çıkabiliyorsa (tuvalet eğitimi için kaslarını tutabilmesi anlamını taşıdığı için) ve belli konularda farkındalığa ulaştıysa, tuvaleti geldiği zaman saklanıp yapıyorsa, sonrasında rahatsız oluyorsa(biz bu aşamayı hiç yaşamadık🙈🤦🏼‍♀️) eğitim alabilir seviyeye gelmiş oluyor.

Bazı çocuklar kendileri bezi bırakmak istediklerini söylerken bazıları bu alışkanlığı değiştirmek konusunda biraz dirençli olabiliyorlar.

Biz tuvalet eğitimine başlamadan önce bezini her değiştirdiğimde “sen artık büyüdüğün için markette sana göre bez yokmuş, sadece bebekler için varmış o yüzden bu paket bittiğinde bir daha bez almayacağız ve tuvalete gitmeye başlayacağız” diye her gün söylemeye başladım. Kendim tuvalete giderken ona mutlaka söyledim ve yakında onun da gideceğini anlattım.

Sonra denemeye başladık ve ilk 10 gün hiç bir gelişme olmadı diyebilirim🙈 Biz İnci 3 yaşındayken başladık. Yarım saatte bir tuvalete götürüyordum ama denk gelirse yapıyordu, denk gelmezse kalktıktan bir dakika sonra kaçırabiliyordu. İlk birkaç gün kendimi kötü hissettim çünkü her seferinde altına yapıyor ve biraz mahçup oluyordu. Ben kızmıyordum ama biraz üzülmüş gibi yapıp sonra da cesaretlendirecek şeyler söylüyordum o zaman bir dahaki sefere ikimiz hemen koşalım beni çağır diyordum. Bu günlerce devam etti, benim artık sabrım tükenmişti ve içimden bir ses öğrenecek az kaldı dese de zihnim sürekli acaba zorluyor muyum, baskı mı yapıyorum hazır değil mi diye düşünüyordum… Annelik fazlaca vicdan azabı içerdiğinden bu durumda da yine aynı hissi yaşatmaya devam ediyordu🙈

 

Ona biraz moral ve destek olsun diye bu bebek setini aldım ve tuvaletin yanına koydum. Eğer tuvalete yaparsa çantanın içinden bir bebek çıkarıp birlikte oynuyorduk. Bu çocukta biraz istek yaratıyor olup süreci hızlandırıyor ve farkındalık yaratıyor olsa da hemen o anda mucize yaratmıyordu😊 Bir de klozeti olan bebekler de var onlar da teşvik edici olabilir aslında:) Ben kendimize 3 hafta süre koydum, insanlar yeni alışkanlıkları 21 günde benimsiyorsa İnci de 21 günde öğrenmiş olmalı diye

düşünmeye başladım. Gerçekten de 2. Haftadan sonra İnci kaslarını kontrol etmeyi öğrendi.

Bu arada İnci bezliyken gece bezi dolu kalkıyor olmasına rağmen henüz gece hiç kaçırma yaşamadık.

Bir de bazı çocuklar kakasını yapmak istemeyebiliyorlarmış ve o gibi durumlarda da sürekli cesaretlendirerek, durum hakkında olumlu yönde konuşarak kolay atlatmasına destek olmak gerekiyormuş biz yaşamadık ama sizlerden ve etrafımdan çok duyduğum bir durum.

Süreç teknik olarak şu şekildeydi;

*Bezi bırakmadan bir süre önce etrafında tuvalete giden akranlarını, kuzenlerini örnek göstererek ve artık bez almayacağımızı söyleyerek fikre alıştırmaya başlamak.

*Eğitimin ilk gününde yarım saatte bir tuvalete götürmek(bazen istemiyor ve bu durumda sabırla anlatmak gerekiyor).

*Bir süre sonra saat başı ve hatta yeme-içme saatlerine göre 2-3 saatte bire kadar uzatılmak.

*Ben ilk başta alıştırma külodu kullandım ama sadece dışarı çıkarken kullanmak daha mantıklı galiba çünkü kaçırdıktan sonra çok fazla üste bulaştırmadığı için bez gibi güvenli hissettirebiliyor süreci biraz uzatabilir ama mutlaka lazım oluyor.

*İlk başladığımızda taşınabilir klozet kullandık,sonrasında klozete konulan kapaklardan aldım, şuan ikisini de kullanıyor.

*Ben dışarı çıkarken yanımda my carry potty taşınabilir lazımlık taşıyordum ve alıştıktan sonra da her zaman yanımıza aldık dışarda kullanabilmek için ve sevdiğim tavsiye ederim, markası önemli değil ama yanınıza alabileceğiniz lazımlıklar bu süreçte gerçekten gerekli.

*Kesinlikle kızmamak gerekiyor çünkü çocuk strese girer ve daha çok direnç gösterebilir, ve anne-çocuk bağı zarar görebilir. Bu süreç öyle ya da böyle bitecek, önemli olan kötü bir iz bırakmadan güzelce bitirmek 😇

*Sürekli teşvik edici olup örnekler vererek devam etmek.

Bir de eğer halı ve koltuklarınızın kirlenmesini istemiyorsanız halıları kaldırıp koltuklara alt açma bezi ve üzerine de yıkanabilir örtü koyabilirsiniz😊

İşte bizim sürecimiz bu şekildeydi, umarım hem teknik olarak, hem de psikolojik olarak süze yardımcı olmuştur 🙂

Sevgiler 💗

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir